Šapitó Kryštof...

14. listopad 2015 | 13.34 |

aneb jak nebýt off

Předně je nutné dodat, že kapela Kryštof patří k tomu nejlepšímu, co současná česká hudební scéna nabízí. Toto Ostravsko-Havířovsko-Karvinské uskupení založené Richardem Krajčem se dostalo do povědomí českých posluchačů v roce 2001 albem Magnetické pole. Tato skupina působila jako zjevení svým hudebním projevem, chytlavými texty, které si se skupinou prospěvoval každý už po 2-3 poslechnutí.

O rok později už Kryštof s albem V siločarách definitivně potvrdili svůj vstup mezi českou hudební elitu. Skupina svým způsobem začala nahrazovat o dva roky později rozpadnuvší se (legendární) Lucii. Píseň Obchodník s deštěm se stal singlem roku a videoklipem roku současně a bylo jasné, že na nebi zazářila nová hvězda. Kapela na sebe rovněž upozornila jinými sympatickými aktivitami - například při vystoupení na "Slavících", kde si na protest proti vedení TV Nova (které jim zakázalo živé vystoupení a nutilo skupinu vystoupit pouze na playback) přelepila ústa lepící páskou. Kapela si poté z této TV stanice utahovala ve své písnu PoHádkách.

Richard Krajčo patřil k nejhlasitějším kritikům soutěže SuperStar, která v roce 2004 pobláznila ČR. Jeho tvrzení, že podobné soutěže zabíjí hudbu, se tehdy kdekdo smál a přestože se první vítězka této soutěže (Aneta Langerová) celkem prosadila, tak další vítěze si málokdo pamatuje a jelikož TV Nova tuto soutěž nasazuje do svého repertoáru těměř každý rok, kvantita zde převyšuje kvalitu a je tedy nutno dát Krajčovi po letech za pravdu.

Od roku 2002, tedy od roku "Obchodníka s deštěm" si lze těžko představit rádiové vysílání bez nějakého "fláku" od Kryštofu. V roce 2004 to bylo Srdce létalo střepem, v roce 2006 jsme měli Svědomí v bezvědomí a Rubikon nám zvedal rtuť, v roce 2012 tady byla Křídla z mýdla a Krajčo rovněž hledal svůj splín přes Inzerát. No a kdo by zapomněl na spolupráci Kryštof a Tomáše Kluse, jež společně našli Cestu. 

Lucie se rozpadla, jelikož se v jejím středu střely dvě silné vůdčí osobnosti v podobě Kollera a Kodyma. Krajčo takovou oponenturu ve "své" skupině nemá. Krajčo je především Kryštof (navzdory jeho mnoha oceněním za divadelní činnost a jeho hereckým aktivitám) a Kryštof je především Krajčo. Krajčo si tedy dělá, co chce a ne všechna jeho rozhodnutí jsou kvitována veřejností a někdy dokonce i členy kapely. Jeho spojení s Agrofertem Andreje Babiše působí kontroverzně, jelikož sehnal sponzora, který sice zaplatit tzv. Kryštofkempy, které jsou určené pro fanoušky, kteří se na koncert běžně nedostanou, ale rovněž tady byla cítit pachuť předvolební kampaně, pro kterou Babiš neváhal Kryštof zneužít.

Nic si z toho nedělejte, pane Krajčo, on to Babiš udělal i Jágrovi... Rovněž slovní roztržka s Tomášem Klusem přes média není nic, co by kapele přidalo na popularitě, jelikož Klus řekl nahlas to, co si každý myslel - že Krajčovi a Kryštofu nejde tak docela jen o hudbu.

Richard Krajčo je workoholik, na základě čehož se mu rozpadla (v bulváru tolik propíraná) dvě manželství a někteří členové si rovněž postěžovali, že Krajčo nemá kvůli svým aktitivám příliš času na zkoušení. Navíc je tady český fanoušek, který je snad nejnáročnější na světě. Když Češi vyhrají MS v hokeji, nemáme z toho radost, ale bereme to jako splněnou povinnost. A v hudbě platí, že Češi nechtějí poslouchat jednu kapelu 20 let. Chtějí ji poslouchat 5-7 let a pak vzpomínat, jaké to bylo, když hrála své největší hity. Viz Lucie, Chaozz, Alice, Pražský výběr atd. To však neznamená, ,že by Kryštof měl skončit. Pokud však měl Krajčo jakýkoli směr a jakkoli byly jeho úmysly v roce 1994, když kapelu zakládal, čisté, je jisté, že od nich ustoupil.

Z každé aktivity kapely je na kilometry cítit kalkul předem připravené akce za účelem co nejvyššího zisku. Je s podivem, že kvalita jejich hudby s lety neutrpěla. Viz turné Srdcebeat 2015, mediální cirkus kolem něj a plánované jarní halové turné, které je již nyní vyprodáno z 90%. Jistě,je to důkaz, že kapela dokáže pracovat s fanoušky jako nikdo jiný v ČR. Bohužel radost z hudby a vytratila se snaha předat dál myšlenku. Vše je nyní cíleno na co nejvyšší efekt a na co nejvyšší zisk. Dnešní 18-ti leté dívenky myslí, že Krajčo píseń "Ty a já" zpívá o nich. Ti z nás dříve narození nedají dopustit na první alba Magnetické pole a V siločarách. Tedy na dobu, kdy kapela hrála pro fanoušky a ne proto, aby mohli své písně přezpívávat do angličtiny a mohli je prodávat dále do zámoří. Málo českých skupin se prosadilo v zahraničí (vyjma Slovenska, Polska), proto nezbývá, než popřát Kryštofu co nejvíc štěstí a mnoho úspěšných let na domácí hudební scéně. Přeci jen, vyprodaná koncertní turné je snem každého hubedníka, neměli by však zapomínat na ty fanoušky, kteří při nich stáli v roce 2001, kdy své album křtili v ostravském klubu Boomerang a kteří se od nich později odvrátili z důvodu výše popsaných. 

Tak tedy Kryštofe, hodně štěstí a my, fanoušci tvé prvotní tvorby, věříme, že na nás nezapomenete a vytvoříte rovněž něco pro nás, kteří jsme Vás podporovali ve Vašich začátcích a kteří se od Vás jaksi začínáme odvracet. Ještě není pozdě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře