Cirkus Eden

24. duben 2016 | 10.19 |
› 

V tomto článku se nechce jeho autor soustředit nikoli na předvedený výkon v včerejším fotbalovém ligovém utkání SK Slavia Praha vs FK Teplice, které skončilo remízou 2:2. Spíše jde o shrnutí postřehů, které byly ve včerejším propršeném utkání vidět z tribuny. Předem předesílám, že fanouškům SK Slavia Praha se tyto řádky příliš líbit nebudou, nicméně autor článku považuje za důležité, aby toto bylo řečeno.

Když v zimní přestávce chodila do Edenu jedna "posila" za druhou, mnozí si mnuli ruce, že po letech sucha bude hrát Slavia opět o nejvyšší příčky, kam patří nejen se svou ohromnou historií, ale rovněž i stadionem, fanouškovskou základnou a mediálním zájmem.

Definice posily je taková, že má být lepší, než hráči, kteří jsou lepší, než příchozí hráč je lepší, než borec v současném trenérově kádru. A z počátku se psalo o slušných jménech, jako jsou v Německu nehrající Petrák, Hloušek, Pekhart, Dočkal... Šmicer mluvil o tom, jak se při výběru posil bude management dívat i do kádrů Plzně a Sparty a tak fanoušci v období kolem Vánoc u piva rozebírali, kteří hráči by mohli o přestupu do Slavie uvažovat a kteří nepřipadají v úvahu. Nakonec se z plánovaných hráčů podařilo přivést jen Hušbauera ze Sparty a zbytek? O posile se dá mluvit jen v případě Bořila, který sice není na levé straně obrany lepší, než Jablonský, ale na pravou stranu obrany má pod palcem díky neuvěřitelným výkyvům formy Mikuly. A další hráči? Jen lehce nadprůměrní hráčí, které ve Spartě a Plzni nikdo nechtěl, v Liberci na ně neměli peníze a Jablonec další žoldáky nepotřeboval. Nebo snad někdo chce říct, že hráči jako Železník, Mešanovič, Hušbauer nebo Pavlenka jsou lepší, než hráči, kteří již v kádru byli? Ne, tady nešlo o posilování, nýbrž o doplnění kádru. Slušne se jeví Antonín Barák, který toho však ještě neodehrál tolik a taky Mihálik, který ovšem taky střídá lepší okamžiky s hroznými.

Nejsmutnější je ovšem fakt, že se v Edenu podařilo rozbít osu týmu, která se po letech hledání začala konečně fungovat a na kterou se začal nabalovat zbytek. A co hůř, byla rozbita těmi, kteří to s obrodou Slavie mysleli asi upřímně, ale cesta do pekla je vždy dlážděna dobrými úmysly. Včerejší výkon dokonale symbolizoval Slavii jako takovou. Čili jako soubor jednotlivců, kteří zdánlivě působí soudržným dojmem.

Ubohý Hušbauer
Josef Hušbauer není špatný fotbalista, jen zkrátka zapomněl hrát fotbal. Jeho herní projev není ani nefektní, ani efektivní. Často se stahuje pro balón mezi stopery, ale ti podle mě netuší, co má s balonem v plánu, protože většinou následuje přihrávka buď nakrátko nebo na obsazeného hráče, který stejně musí hrát zpátky na stopery nebo dozadu na brankáře. Vrcholem všeho byl jeho nafilmovaný pád ve vápně, po kterém měla následovat žlutá karta a opravdová "cherry on the top" byla jeho skandálně kopnutá penalta v poslední minutě nastavení. Trenér Uhrin ml. jej ze sestavy nemůže vyndat - je to jeho vysněná posila a muž, kolem kterého chtěl nový tým postavit, zejména poté, co klíčového záložníka Keniu trápí nejen chatrné zdraví, ale rovněž i osobní spory s trenérem.

Hušbauer dostal dost příležitostí, aby přesvědčil, ale i on je jeden z důvodů, proč se Slavia musí dívat pod sebe, jak hraje Brno a nikoli před sebe, jak hrají týmy na pohárových příčkách.

Impotentní Mešanovič
Je pravda, že si jeho kritika je poněkud přehnaná, protože v žádný zápas vysloveně neodchodil jako v minulosti mistr Fenin a prázdnou bránu trefit umí, narozdíl od mistra Škútky. Jenže útočník je na hřišti od toho, aby dával góly, k těm potřebuje šance a na jejich nedostatek si v minulých zápasech stěžovat nemohl.  Kdyby proměnil svoje tutovky ze zápasů s Jihlavou, Jabloncem či Sigmou, byl by teď za hrdinu a Škoda by nemusel nastupovat celou sezónu permanentně nedoléčený a s rizikem obnovy zranění. Mešanovič zatím není tou kýženou náhradou za Milana Škodu, který je pro Slavii klíčový a nepostradatelný současně. Protože i 50-ti procentní Škoda je lepší, než 100% Železník s Mešanovičem dohromady.

Chybí lídr
Slavii momentálně na hřišti chybí vůdce, který by v nepříznivé době dokázal všechny šiky sjednotit, povzbudit hráče, když se nedaří, seřvat hráče, když se na něco vykašlou a povzbudí, když se něco hráči podaří. Takový hráč ve Slavii sice je, ale jen na lavičce náhradníků - Martin Latka. Je pravda, že rychlostně to není z jeho strany nic moc a technicky už vůbec ne, dalo by se říct, že je to hráč typu Reného Bolfa. Bojovník, srdcař a vůdce, kterého teď Slavia potřebuje víc na hřišti. A kdo ze včerejšího zápasu by teoreticky mohl být tím rytířem? Bílek? Ten, co svým špatným odkopem daroval Teplicím vyrovnání? Souček? Ten dvacetiletý kluk? Hušbauer? Ale jdětě... Zmrhal?  Možná, ale byť je v kádru už 5 let, stále do role lídra nedorostl. Škodovi zase chybí emoce a Jablonský zase působí dojmem, že se raději věnuje hraní na klávesy... Čili potenciál v kádru je, teď ho jen oživit, ale Slavia momentálně působí dojmem chlapíka, kterému zahnula žena, sousedi se mu smějí a jemu je to jedno...

Neřízená střela Tvrdík
"Luftjarda" Tvrdík má kontakty, má zkušenosti z politiky, ale jednu věc opravdu nemá - schopnost cokoli vést! Viděli jste snad někdy, že by Paclík propálil sestavu Plzně 7 hodin před zápasem? Nebo že by se Křetinský dohadoval přes noviny se svým sportovním ředitelem? Navíc je to megaloman bez schopnosti cokoli budovat s dlouhodobou perspektivou. Kádr Slavie totiž potřebuje nadále posílit, ideálně na obou krajích zálohy a taky v jejím středu, jelikož při absenci Součka není v týmu žádný defenzivní specialista. Na jednu stranu je dobře, že Tvrdík zarazil Šimáněm plánovaný letní příchod Jarolíma, jelikož by nastala obrovská rotace kádrem, prakticky každý půlrok by si Jarolím budoval nový tým a podepisoval hráče, kteří na Slavii nemají nebo by v ní brali absurdní platy. Ale jelikož Tvrdík je Tvrdík, dá se čekat, že v letní pauze nastane další tornádo. Hráči, kteří v kádru skončí, se to totiž budou dovídat z tisku, z Twitteru a nikoli od zaměstnanců managementu, kteří toto mají v kompetenci. Ano, Tvrdík má právo se po zápase vyjádřit k výkonu, výsledku, případně postavení týmu v tabulce, ale už nemá právo komentovat taktiku, výběr hráčů či vyzrazovat sestavu. Pravda, Tvrdík se teprve učí, jak vést klub, ale copak jste někdy viděli vyjadřovat se Křetinského k sestavě či výběru posil? Ne, na to má totiž lidi a ve Slavii jsou po letech na kompetentních postech kompetentní lidé a ti se musí doslova divit tomu, co jejich nadřízený občas vypustí do světa. 

Podařilo se zlepšit marketing, zvýšit návštěvy, ale toto je jen zástupný krok, nikoli cíl. Pro Slavii je obrovská škoda, že byl panem Tvrdíkem takto odejit Jiří Šimáně, který svůj byznys vybudoval na trpělivosti, správných rozhodnutích a slušném jednání. Jako jeden z cílů pro novou Slavii si vytyčil vybudování silné mládežnické akademie, odkud by se rekrutovali noví bojovnící pro Slavii. A je to tak dobře, jelikož všude ve světě dříve či později na nákupy hráčů bez vztahu ke klubu doplatili, ať už to byla v minulosti Barcelona ve Van Gaalově éře, Real v době Pellegriniho či současnou Chelsea, kdy se zbavili patriotů a klíčových hráčů, jako byli Čech, Lampard, Drobga, Cole a po sezóně bude balit kufry Terry. Současnou Slavii může toto postihnout taky, jelikož v létě bude zájem o Škodu, Latka s Keniou jsou údajně na odchodu a zájem bude také o Součka a taky nelze pochybovat, že jeden z dvojice brankářů Pavlenka, Berkovec bude klidně čekat na šanci nebo na zranění.

Dá se čekat, že Slavia má před sebou neklidné léto, navíc letní přestávka bude velmi krátká a čas na změny bude minimální. Při příznivé konstelaci hvězd se navíc Slavia může podívat do některého z předkol Evropské ligy, což by byl úspěch, na který jednak není tým Dušana Uhrina mladšího připraven a druhak si ho nezaslouží, zejména po utkání s Teplicemi. Plzeň či Sparta se naučily vyhrávat zápasy, které nezvládají herně (byť občas za viditelné pomoci STBerbrovy armády), ale dokážou vysledkově se nepříznivě vyvíjející se zápasy otočit bojovností. Slavia momentálně nemá ani jedno a pokud bude v jejím vedení člověk, který sice umí oslovit voliče (myšleno fanoušky Slavie), ale neumí vést organizaci rozsahu Slavie, tak se Slavia bojů o titul nemusí dočkat ani za 2 roky, jak deklaroval Šimáně a ani za dalších 10 let. 

Slavii chybí koncepce na hřišti, hráči jsou do zápasu bez jasně určené taktiky, což by mohlo být dáváno za vinu trenéru Uhrinovi, ale ruku na srdce - nebyl to spíš Tvrdík, který před startem jarní části mužstvo vystavil pod tlak útoku na Evropskou ligu, trenérovi přiváděl jednu "posilu" za druhou a chtěl zázraky na počkání? Dokonce ani Vrbovi se v Plzni nepodařilo postavit mistrovské mužstvo hned, taky mu trvalo dva roky, než tým kolem Horvátha vypiloval k dokonalosti. Jistě, měl i štěstí, například mu vyšel tah s Jiráčkem, ale to měla Slavia taky, když jí vyšel tah vrátit Škodu na hrot a zapracovat Součka. 

Bůh tedy se Slavií a jejími fanoušky, nemají totiž zdaleka vyhráno, jak si mysleli ještě v září.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře