Top Gear vs Grand Tour

10. říjen 2016 | 13.52 |

Před několika dny spatřila světlo světa nová upoutávka na nový pořad populární trojice C+H+M a dlužno dodat, že je opravdu "Grandiózní", jak slibuje již název pořadu. Slovy moderátora JC upoutávka doslova "plive oheň, vybouchnou Vám z ní plíce, všude jsou laserem naváděné rakety a samopaly" a nikoho se ani nenapadne zamyslet, že očekávání jsou dost možná větší, než bude samotná realita.

Od slavného Clarksonova vyhazovu z BBC byly popsány spousty pokácených stromů, takže ve zkratce - Jeremy i přes několikeré varování, že další průšvih bude znamenat jeho konec - neustál tvz. "Slapgate" a v BBC skončil. Za parťáka se postavili i zbývající kluci z moderátorského týmu a odmítli prodloužit smlouvy. Tak jako ve sportu není jednotlivec více, než tým, tak i v této branži není moderátor víc, než pořad a televize, přestože byl Clarkson z velké části autorem scénáře a spoustu hostů chodilo do studia na trochu urážek jen proto, aby se mohli posadit naproti Jeremymu.

Co se dělo dál, je opět známá píseň - konkurz na nového moderátora vyhrál excentrický Chris Evans (ne, že by se na toto místo stála fronta) a i když BBC počítala, že z původní téměr tříset milionové sledovanosti pořádný kus ubyde, tak přeci jen se "nový" Top Gear" se oficiálně nesetkal s očekáváným zájmem diváků a Evans po roce končí. Čím to?

Když se v hospodě někoho zeptáte, co říká na nový TG, tak Vám většinou řekne, že neviděl ani jeden díl. A může snad jakýkoli televizní projekt potkat něco horšího, než nezájem? Když Vám ten samý člověk řekne, že se mu onen pořad nelíbí, znamená to, že aspoň jeden díl viděl a zřejmě taky o epizodě přemýšlel... Každá emoce, dokonce i negativní, je mnohem lepší, než žádná, ale pokud se BBC chtěla tomuto trapasu vyhnout, měla si ohlídat dvě věci:

1) Jednoznačně měl být pořad přejmenován!
I když se Matt LeBlanc s Evansem snažili sebevíc, tak si lze jen těžko představit, že by ti dva spolu šli po natáčení na pivo nebo že by se navzájem navštěvovali na svých sídlech a nebo tam prostě chybělo takové to jiskření, které bylo tak charakteristické pro původní trojici. Možná, že kdyby se pořad jmenoval jinak a propagátoři se nesnažili jen napodobit řádění C+H+M, tak by se točil sice jen pořad o autech a nezačínal tak Clarkson taky?

2) BBC měla za každou cenu udržet Andyho Wilmana
Jméno dnes již legendárního producenta a člověka, který s Clarksonem stál za restartem Top Gearu v roce 2002. Právě Wilman dokázal všechny bláznivé nápady a road tripy realizovat do finální podoby a hlavně dokázal být jakousi třecí plochou mezi prostořekým JC a vedením BBC.

Když svou výpověď BBC odnesli May i Hammond, nedlouho poté tak učinil i Wilman. Takže zatímco BBC a Evans museli postavil dům na louce, tak Amazon chytře stáhli svatou trojici s celým týmen kolem Wilmana, takže zjednodušeně řečeno logo BBC na proprietách štábu nahradilo logo  Amazonu a názvu nového pořadu - Grand Tour. Všímáte si podobnosti v názvech obou pořadů? Určitě to není náhoda, jedná se o Clarksonův rýpanec směrem ke konkurenci.

 

Další věc, která novému Top Gearu příliš nepomohla, je rychlost, se kterou chtěla nový tým dostat na obrazovky stůj co stůj. Rychlost práce se logicky projevila na kvalitě a když k tomu připíšete špatně sestavený moderátorský tým (ostatně neshody zejména mezi LeBlancem a Evansem prosakovaly již během nátáčení) a samozřejmě obrovská očekávání diváků, je to zaručený recept na propadák. 

Zatímco Clarkosonovi a spol. stačilo jen počkat dostatečně dlouho a nechal prostý lid vyhladovět a jen chytře vypouštěl po kouskách vypouštěl krátká videa, kde s kolegy například vymýšlel název nového pořadu nebo jak vysvětlovat, jakpak je důležité před jízdou přišroubovat volant a když k tomu připočteme vyzrazenou historku o tom, jak si James May koupil novou motorku a dostal ještě tentýž den dostal pokutu za rychlost (ano, Kapitán Šnek dostal pokutu)! Navíc pochopil, že je třeba trochu pozměnit koncept klasického studia a na svět přišel nápad se mobilním stanem. Samozřejmě nejde vůbec o to, že by v kamenném studiu měl pořad jinou atmosféru - stejně se 90% epizody odehrává sledováním natočených materiálů - ale jde o marketing. Ukázal se na pár dní v Jižní Africe, pak zase na pár dní v Asii, tu zase na pár dní do Itálie.... Jaký to rozdíl oproti Top Gearu, který na sebe upozornil jen tím, že... no právě... 

A tak se upoutávka na Grand Tour setkala jen s nadšením, tak vyhazov Evanse z Top Gearu se už těžko na dostane na první stránky britských novin... Přitom si May, Clarkson a Hammond jedou tu svoji, Top Gear má nejistou budoucnost už jen proto, že 18.listopadu si zřejmě i zbývající diváci definitivně přeladí na Grand Tour.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře