Sportovní ředitel. Funkce bez významu?

15. leden 2017 | 11.16 |
› 

Odpověď je jednoduchá - tato funkce pozbývá v českém fotbale na významu. Kdysi zásádní post ve struktuře fotbalové klubu v Česku. Dnes tato funkce slouží jako pohodlná sesle pro fotbalové vysloužilce a kamarády či rodinné členy majitelů.

Proč? Protože dříve se sportovní ředitel Sparty Pelta sešel se panem Hadamczikem a "přesvědčil ho", aby Ostrava prodala Sionka do Sparty za necelých 25 mil. Kč, ten na obchod rád kývnul a trenér Sparty Hřebík tak dostal hráče, kterého chtěl. Nebyl to jediný povedený tah, který Miroslav Pelta v roli sportovního ředitele Sparty udělal. Na jeho popud začali hrát v A-týmu Sparty hráči jako Rosický, Hübschmann, z hostování se vrátil Jarošík, Slavii doslova vyfoukl Grygeru z Drnovic atd. Dneska se už však žádné jednání nad chlebíčky s kávou mezi sportovními řediteli a agenty hráčů nekonají. Dneska se jen stávájí náhodná setkání rozhodčích na benzínkách.

Před17-ti lety to byl sportovní ředitel, který určoval sportovní dění klubu, jeho představu předváděné hry museli praktikovat všechny týmy, od žáků až po B-tým čili juniorku. On byl ten, který rozhodoval o posilách a najímal trenéra. Nad sebou měl ještě generálního ředitele, který zastupoval zájmy majitele. Však také po odchodu Pelty začal výsledkový ústup Sparty ze slávy. Dříve se o titulu pro Spartu nepochybovalo, dnes si na ní dovolí kdejaký tým z republiky.

Důvody, proč význam funkce SŘ je méně významný, je jednoduchý. Vše se vylepšuje, zdokonaluje, zrychluje a tento trend se dostal i do Českých fotbalových luhů a hájů se všemi pozitivy a negativy. Dnes mají mnohem větší slovo majitelé jednotlivých klubů, dokonce i pan Křetinský se začal zajímat, koho mu to jeho manažeři vlastně kupují za jeho peníze. Dnes se přestupy rozjednávají na úrovni majitelů s agenty hráčů, kteří se často dozví až na poslední chvíli, kam je jejich agenti prodali. Viz sága přestupu zlínského útočníka Poznara, který řekl, že sám neví, jestli přestoupil do Plzně či Liberce. 

Trenéry si už taktéž zvykli najímat majitelé sami. Chtějí znát vizi muže, kterému svěřují svůj klub. Dnes ale neberete jen trenéra, ale jednom balíku dostanete také jeho asistenta, kondičního kouče, taktického kouče (to je ten, který špehuje soupeře) a také jeho agenta, kterému musíte vyplatit hezkou provizi za to, že přemluvil majitele, aby se uvolil trenéra pustit. A to už je dost velký balík peněz, nemyslíte? Zvlášť, když je musíte dát ze svého.

A proč máte jako majitel takové slovo? Protože dneska už klub nemůže řídit jeden člověk za peníze sponzorů. V 90.letech za Vámi buď stála silná firma nebo jste měli obrovské portfolio sponzorů, většinou z regionu, kteří byli ochotní na sport přispívat. Proto jste jako majitel měli sportovního ředitele, který Vám ty peníze sehnal, aby Vám klub stál úplné minimum. Sehnat peníze pro sport je opravdu čím dál těžší, jelikož málokterá solidní firma chce spojit své jméno s produktem, kde je veřejně známo, že si můžete objednat fotbalovou vraždu a rozhodčí Vám přijde na hřiště zlitý jako mužik.

 

A teď úvaha - podívejte na Sigmu Olomouc, která po odchodu sportovního ředitele Kubíčka doslova strádá, díky centralizaci místní podnikatelé své firmy buď sloučil nebo prodali a když přestali Sigmu podporovat, je jasné, že se ekonomický úpadek musel někde projevit. Ve Slavii si s touto funkcí nikdy neuměli úplně poradit. A když už si tam přivedli Jaromíra Šeterleho, který umí zařídit i nemožné, tak ho narychlo půlroku na to vyhodí i s trenérem Koubkem a dosadili do této funkce Karola Kisela, který sice má vzdělání právnické ale nikoli ekonomické a když začal utrácet peníze, které neměl a jak neobratně vyhodil trenéra, bylo jasné, že se brzy z klubu bude pakovat. I když kdo z nás by měl motivaci makat na 100%, když jste už pár měsíců neviděli výplatu.... Naopak Jinoch doplatil na nástup čínského draka a také na to, že patřil do tzv. Šimáněho lidi, které po nákupu 95% akcií začal Tvrdík systematicky vyhazovat. A tak tuto funkci nemají ve Slavii obsazenu pro jistotu vůbec a přestupy tam domlouva generální ředitel Krob spolu s prezidentem Tvrdíkem. Sparta má naopak ředitelů, že nikdo neví, jaké tam má kdo pravomoce. Ředitel Hřebík má sice oficiálně na povel mládežnickou akademii ale velice aktivně vstupuje do výběru posil, radí Křetinskému s výběrem trenéra a ještě rozhoduje, kdo z B-týmu či juniorky půjde hostovat a kdo zůstane. Docela zápřah. Pak je tady Adam Kotalík jako generální ředitel, donedávna Jakub Otava, který jakožto člen představenstva měl na starost uzavírání smluv a hledaní posil. Z jeho praxe sportovního komentátora, poté tiskového mluvčího měl určitě plno předpokladů pro tuto funkci - myšleno ironicky. Historky o tom, že posily pro Spartu údajně hledal na YouTube si přeberte, jak chcete. Teď si na jeho pozici sedne Tomáš Požár, tak si počkejme na výsledky jeho práce.

Pokud jste majitel, myslíte především na to, abyste měli po každém hospodářském roce čísla pokud možno černá. Abyste výdaje měli pod kontrolou a současně příjmy klubu byly takové, aby náklady pokryly. V Česku tohoto můžete dosáhnout prodejem hráčů, někdy i trenérů. Jenže když jste měli sportovního ředitele, ten Vám často řekl, ať ten hráč ještě zůstane, že jeho cena může jen vyletět a poté ho můžeme prodat ještě lépe. Případně, pokud jste prodávali hráče většího klubu, netrval SŘ na tom, abyste dostali hodně peněz hned, ale chtěl vysoké procento z příštího prodeje. Hezkým příkladem je poslední "megapřestup" Sýkory, o kterého se přetahovala Slavia s Plzní. Jak vyzradil (zřejmě ještě neznalý poměrů v českém fotbale) pan Tvrdík, Slavia nabídla více peněz a menší procento za přestupy, zatímco nabídka Plzně byla v opačném poměru. Pokud jste jako Křetinský, který miliardy přehazuje vidlema nebo jako Tvrdík, který se řídí heslem "z cizího krev neteče", tak nabídnete více peněz. Jenže pan Karl, jenž chce mít účty vždy v plusu, slyšel na peníze proto upřednostil nabídku Slavie. Kdyby měl hlavní slovo v Liberci sportovní ředitel Jan Nezmar, (který jako Karol Kisel má vysokoškolský titul, nicméně ten z ekonomické fakulty), tak kývl na nabídku Plzně, jelikož ta rovněž obsahovala bonusy za postup do základní skupiny EL či Ligy Mistrů. 

Pokud jste došli až sem, děkuji Vám za čas strávený nad tímto příspěvkem. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře