SK Slavia Praha

15. únor 2017 | 13.20 |

O kádru a posilách SK Slavia Praha bylo popsáno už dost. Jelikož v kolektivních sportech platí,  že tým je tak silný, jak silný je jeho nejslabší člen, došlo v tomto duchu přes zimu v Edenu k výměně součástek Slávistického fanouška může těšit, že náhrady za tyto hráče (Jablonský, Mikula...) přišli reprezentanti Norska, respektive ČR U21, ale o odchozích šlo prohlásit, že byli slávisty, kdežto Lüftner své tvrzení bude muset teprve ukázat na hřišti.

V žádném médiu (vyjma snad Isport, ale bulvár nečtu) jsem si doposud ale nepřečetl, kde Slavia nabrala až tak vysoké sebevědomí. Například před dvěmi lety jste na parkovištích nemohli vidět tolik klubových propriet za okny aut, jako dnes. Napříč klubem se mluví o titulu, navšak realisticky vzato je titul stejně daleko jako byl po posledním podzimním kole. Jak si tedy stojí klubové akcie před začátkem jarní části sezóny?

Startovní pozice:

Tady si rozhodně lépe stojí vedoucí celek tabulky. Plzeň vede o bod a má zápas (dost vyhrocený) k dobru. K tomu se jim "podařilo" vypadnout na podzim z benzinka Cupu a taktéž z pohárové evropy. Loňská zkušenost, kdy na jaře Plzeň vyhrála 10 zápasů za sebou a padla až ve chvíli,kdy morálka týmu upadla v atmosféře oslav titulu. Jednou z oněch tří porážek tehdy Plzni připravila Slavia Praha, která v dnes již památném zápase nadělila Plzni bůra a hráči pak vraceli prémie za titul. Nyní se však oba týmy střetnou už ve třetím jarním kole. Předpokládejme, že oba týmy úvodní dvě jarní kola zvládnou vítězně, což je se jeví reálně - Plzeň má doma Příbram a pak jede do Zlína (při vší úctě ke Zlínu - tradiční výprodej opor, trucující Vukadinovič a zraněný Beauguel moc na pohodě nepřidají), Slavia  si zahraje nejdříve doma s Jihlavou a poté zajíždí do Příbrami.

Každé malé děcko si umí spočítat, že kdyby Plzeň vyhrála, tak by náskok byl najednou 4 body (plus zápas k dobru) a to by při zkušenosti kádru ze Štruncových sadů byla veliká morální vzpruha ( Naopak při výhře Slavie by se červenobílí dostali rázem před soupeře z Plzně a přeci jen je rozdíl jet poté na Bohemku s nutností uspět, než když tam jedete se čtyřbodovým polštářem.

Zkušenosti s bojem o titul

Tady platí, že navrh má tým z Plzně. Tým stojí na oporách, které jsou v klubu dlouho a mají tudíž zkušenosti s každoročním bojem o titul a tlakem s tím spojený. Hráči jako Hubník, Kovařík, Limberský, Petržela, Kozáčik jsou dostatečně otřískaní a spoluhráče, kteří nejsou na tento tlak zvyklí dokážou nasměrovat. Kdežto Slavia si na tento tlak teprve zvyká. Loni touto dobou tým kolem Dušana Uhrina dostal sám sebe pod tlak vyhlášením boje o 4 místo, které zaručovalo přímý postup do předkol Evropské ligy.

Po upachtěných výhrách nad Brnem, Ostravou, remíze v Jihlavě přišla první facka v podobě prohry s přímým konkurentem z Boleslavi, za dvě kola přišla prohra v derby a sérii 4 zápasů bez výhry se začala Slavia strachovat i o to páté místo a nakonec sezónu zachránila mocným finišem v závěru ligy, kde porazila i Plzeň ve zmiňovaném zápase 5:0. Jenže vyhlásit boj o titul a boj o poháry, to je jako kdyby Usain Bolt vyhlásil, že vyhraje maraton. Ne, že by byl bez šance, ale musel by na to nejdřív trénovat. Slavia se také teprve (znovu) učí bojovat o nejvyšší příčky, otázka je, jestli titul zůstane letos nesplněným snem, či zda na něj hráči z Edenu dosáhnou už letos. V tuto chvíli nelze říct jinak, že navrh tady má opět Plzeň.

Sebevědomí

Tady má navrh jednoznačně Slavia. Nesouvisí to jen se zmiňovaným počtem fanoušků, ale taktéž faktem, že Slavia má nad zbytkem ligy finančně navrh. Když si například na post levého beka můžete vybírat mezi reprezentanty Slovenska a Norska, k tomu není co dodat. Že má tady tým z Edenu navrh jasně dokazuje vyjádření plzeňského majitele Paclíka, který v nedávném rozhovoru řekl, že Plzeň má finančně na to, aby konkurovala kádru z Letné, avšak se Slavii se v tomto ohledu měřit nemůžou. Proto mu bude tedy stačit, když Plzeň po dostavbě stadionu bude hrát pravidelně o titul v české lize a bude startovat na podzim v evropských pohárech. Naproti tomu generální ředitel Šádek mluví (možná v nadsázce) o postupu ze základní skupiny Ligy mistrů a překonání rekordní sparťanské šnůry 5 titulů v řadě z 90.let, což se fanouškům sice hezky poslouchá, ale když vidíte, že hráči najednou nechtějí do primárně do Plzně, ale že mají zájem hrát u konkurence v Edenu (viz nejen případ Sýkora, ale taktéž Plzni dali košem Vukadin Vukadinovič, Albiach a další), tak plzeňským fanouškům musí docházet, že časy, kdy si klub přivedl, koho chtěl, už skončily. A s posilováním rovněž souvisí i síla kádru. Ne, že by ten plzeňský nebudil respekt, ale už tady jsou další hráči, se kterými je třeba počítat.

Ovšem co sebevědomí dokáže s hráčem si Slavia vyzkoušel už na podzim v obou extrémech. Nejprve přišla důrazná facka od poloprofesionálu z Tallinu a těžkopádný postup dále. Poté Slavia nejdříve schytala doma debakl s Anderlechtem 0:3, přičemž celý druhý poločas hráli jen roli komparsu, pak si tentýž výsledek zopakovala v Bruselu, kde rovněž byl Uhrinův tým tím výrazně horším týmem a celé to vyvrcholilo místy až trapným výkonem jednotlivců při prohře 1:3 v Plzni. A kdo zápas viděl, potvrdí, že nebýt v brance Berkovec, tak to skončilo ještě vyšším rozdílem. Poté přišel k týmu trenér Šilhavý. Několik vydřených výher dalo týmu křídla, která naplno rozbalil v posledních podzimních zápasech. Ovšem je otázka, co s týmem udělá porážka, která dříve či později přijde. 

Hlad po úspěchu

Tady má opět výhodu Slavia Praha. Plzeňský soubor je přesycen úspěchy a to do té míry, že si vedení klubu dovolí vyhodit trenéra Krejčího poté, co udělal šňůru 10 výher, včetně sladké výhry 3:0 na Spartě. Historie se ptát nebude, že Sparta měla v té době zraněné snad i podavače míčů. To, že trenér Krejčí odešel z Plzně na vlastní žádost kvůli EURU, tomu snad nevěřil ani tiskový mluvčí, který koncipoval zprávu pro média. Nechme stranou klepy, že Krejčímu kabina přerostla přes hlavu a situaci zachraňoval Pavel Horváth, který se u svých exspoluhráčů přeci jen těšil většímu respektu. V takovém případě měli v Plzni zasáhnout proti hráčům a trenéra podržet. Nezpochybnitelným faktem však bylo, herní styl, kterým se Plzeň v honbě za titulem prezentovala, nebyl příliš okulahodící, což vytýkali Krejčímu i muži z vedení FCVP. Ovšem ruku na srdce - vy byste vyhodili sekretářku, která je sice ošklivá, ale svou práci zvládne lépe, než ostatní?!? Nehledě na to, že nástupce Pivarník měl málo času tým seznámit se svou herní filozofií a najednou tady byla předkola Champions League.

Naproti tomu červenobílí po velkém úspěchu prahnou už 8 let. Tehdy na jaře skotačili s mistrovským pohárem naposledy. Tým je dobře poskládaný jednak charakterově - nechybí vůdcové (Škoda, Bílek, Zmrhal), nechybí vítězné typy (Mešanovič, Frydrych, Švento), nechybí kreativní fotbalisté (Barák, Hušbauer, Ščuk, Alvir) a nechybí střelci (Škoda - 7 branek, Mešanovič 6). Tým navíc trénuje kouč, který má (narozdíl od Plzně či Sparty) zkušenosti s bojem o mistrovský pohár a v zádech jsou majitelé s téměr nevyčerpatelnými zdroji. Velkou výhodou Slavie je fakt, že osa týmu je už přes rok stejná - Pavlenka - Frydrych, Deli, Bílek, Bořil - Hušbauer, Zmrhal, Barák, Souček - Škoda, Mešanovič a nynější posily jen zapadly do již fungujícího soukolí. Jakýto rozdíl oproti tomu, kdy Dušan Uhrin touto dobou dával dohromady nový mančaft. Otázka za milión Kč - dokážou se tito hráči poučil z loňského jara, kdy ambice kádru přesahovaly jeho schopnosti? A není tomu tak i letos?

Konkurence

Rozhodně si nemyslete, že by Sparta byla ze hry o titul venku. Naopak si může užít pozici toho třetího vzadu, který číhá v závětří. Zvlášť,kdyby se jim podařilo nějakým šamanským způsobem uschopnit největší hvězdu ligy Tomáše Rosického. Avšak Sparta už má několik sezón problémy spíš sama se sebou a tak nyní před startem jara je její pozice nejasná. Ovšem co není, může být - jak již bylo řečeno ve třetím jarním kole se totiž Slavia či Plzeň navzájem oberou o body, ať zápas popadne jakkoli. Když vyhraje Plzeň, Sparta se rázem dotáhne na druhé místo a když Slavia, tak Sparta bude mít rázem v boji o titul své slovo. O Plzni už šla řeč a šance, že by se mezi tyto tři týmy dostal čtvrtý (Zlín, Boleslav, Teplice) je velmi nepravděpodobný.

Los

Plzeň nebude mít na začátku jednoduché pořízení - krom prvního rozjedového zápasu s Příbrami postupně pojede do Zlína, na Slavii, poté doma přivítá zachraňující se Liberec a pak si udělá výlet do Prahy podruhé, tentokrát na Bohemians. Poté ji čekají relativně snadné zápasy (Karviná, Teplice, Hradec, Slovácko) a pak zápas jara na pražské Letné. Poté už jí čekají zápasy, kde sice bude favoritem (Dukla, Jablonec, Brno, Boleslav Jihlava), avšak pokud něco ztratí z náskoku, či se jim dokonce podaří nabrat ztrátu, mají relativně dobrou možnost ji ještě v závěru dohnat.

Sparta zase posledních 5 kol sehraje s týmy Příbrami, Liberce, Karviné, Hradce a Slovácka - zde bude Sparta v roli favoritů bez ohledu na to, kde se bude hrát. Zde je také slušná šance udělat vítěznou sérii. 

Slavia v posledních 5 kolech postupně střetne s Jabloncem, Bohemians, Duklou, Mladou Boleslaví a Brnem. Čili papírově na tom vypadá los nejhůře (připočteme-li, že poslední zápas s Brnem bude muset hrát nejspíš na Strahově kvůli koncertu Rammstein) - ovšem zase má velkou výhodu, že zápasy s Plzní, respektive se Spartou bude hrát doma v Edenu a v minulosti Slavia dokázala, že s vyprodaným stadionem v zádech dokáže porazit kohokoli. 

Otázka na závěr tedy zní - má Slavia na to, aby v květnu slavila titul? Co se týče stran síly kádru, tak rozhodně. Hráči, kteří se ve Slavii nevejdou na lavičku a půjdou na tribunu, by klidně v jakémkoli jiném týmu hráli hlavní roli. Navíc v květnu (dle slov J. Tvrdíka) Slavia defitivně propojí klub se stadionem a mohli by tedy titul oslavit opravdu ve svém. Byla by to stylová událost - při prvním ostrém zapase v novém Edenu se slavil titul a se konečně po letech stane stadion majetkem klubu, který na něm hraje (a ponese název po největší legendě klubu). Ovšem touto iluzí není možné se ukájet, jisté je, že po letech panování Sparty a Plzně je mezi nimi další, pořádně silný hráč. Zvýšení konkurence v české lize prospěje nejen klubům, které se budou chtít na všechny tři zmiňované celky vytáhnout, ale rovněž samotným aktérům boje o mistrovský primát. Jedno je jisté - jaro už dlouho nebylo tak napínavé - bude rozhodovat každý bod, každý gól. Slavia má všechny prostředky k tomu, aby uspěla - dobrého trenéra, silný kádr, velkou fanouškovskou podporu ale pořád platí, že největším konkuretnem Slavie je Slavia sama. Děkuji všem, kteří dočetli až do konce a doufám, že letos se bude rozhodovat na hřišti a nikoli v rozhodcovských šatnách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře