Sherlock skončil - co nyní?

16. únor 2017 | 12.21 |

 Je to zhruba měsíc, co se na obrazovkách ČT 2 (s denním zpožděním, za což je třeba České televizi vzdát hold) prohnala závěrečná série Sherlocka z produkce BBC. Tuto osobní úvahu píši až měsíc po skončení, aby se zde nenašli fanoušci, kteří z různých důvodu poslední sérii ještě neviděli. 

Netradiční pojetí Sherlocka zasazeného do 21.století se ukázala jako trefa do černého z jednoduchého důvodu - pro ty, kdo dílo A.C.Doyla četli (naštěstí k nim patřím také) byl přechod knižních zápletek z 19.století do 21.tak dobrý, že mne to donutilo zamyslet se, zda může být TV tvorba (nebo obecně jakékoli filmové zpracování knižní předlohy) lepší, než samotná kniha.

Každý z nás totiž zažil, že se mu kniha líbila, s nadšením vyrazil do kina, aby zjistil, že děj se odehrává někde jinde, než v knize (Dívka ve vlaku), či se dějové vyvrcholení v knize úplně liší od filmu (Inferno). Jen jednou jedinkrát jsem si řekl, že film je lepší, než kniha - poté, co jsem dočetl za jedno odpoledne knihu M.Puzza Kmotr a večer si pustil film. Seriál Sherlock nemůžete tak úplně srovnat s knihou, jelikož se odehrává v jiné době, ale přesto seriál působí strašně - nenapadá mě jiné slovo, než chytrý. V první epizodě nahradil vraždícího kočího taxikář, Reichenašské vodopády nahradila vysoká budova, útok na parlament byl v seriálu přetvořen jako teroristický čin, zlodějka Adlerová byla presentována jako domina, která něco ukradla atd atd.

Chytrost definovala celý průběh seriálu. Například rozumně zvolený počet epizod - Doyle nenapsal o Sherlockovi tolik knih, aby to stačilo na 96 epizod seriálu. Rovněž intervaly mezi jednotlivými řadami byly rozumné - čekání sice trvalo možná déle, než by si fanoušci přáli, ale nutno vzít v potaz, že každá epizoda minutáží přesáhne 90 min, což je v podstatě délka filmu a natočit 3 filmy prostě chvíli trvá, nehledě na to, že si Freeman či Cumberbatch několikrát odskočili do Hollywoodu natočit si nějaké ty Hobity, marvelovky a podobně... Kvantita je zde bohatě vyvážena kvalitou.

Mě osobně se moc líbilo, jak si Gattis a spol. vyloženě vyhráli s každou epizodou a i když si divák mohl být na 100% jistý, jak následující scéna dopadne, téměř vždy to bylo úplně jinak - tak ruku na srdce - opravdu jste nezačali pochybovat, když Moriaty předložil spoustu důkazů o tom, že Sherlock je vlastně podvodník? Nebo že snad Moriarty je opravdu na živu, když v poslední epizodě přiletěl ve vrtulníku do psychiatrického ústavu? Nebo že se s Watsonovy psycholožky vyklube zabijácká sestra? Po čase jsem pochopil, že nemá cenu se snažit cokoli předvídat a jednoduše jsem se nechával unést dokolane vystavěným scénářem a když k tomu připočteme neuvěřitelný herecký talent Cumberbatche, skvělého zaporáka a ideální délku epizody, tak dostanete koktejl, který musí chutnat.

Každá série měla podobný průběh - v prvním díle šlo o vybudování atmosféry, poté přišla jakási odpočinková epizoda, aby pak ve třetí došlo k maximální možné eskalaci.

Osobně si myslím, že první série byla po všech stránkách dokonalá, druhá na ni nejen, že skvěle navázala, ale ještě ji pozvedla o úroveň výš (Skandál v Belgravii považuji osobně za nejlepší díl vůbec). Dokonce tak vysoko, že už výše jít nemohli a s kvalitou se tudíž muselo jít zákonitě dolů a to se projevilo ve třetí sérii, i když ta také měla své skvělé momenty, za zmínku stojí Sherlockův nekonečný proslov na Johnově svatbě či vtipné odhalení faktu, že Sherlock je naživu ("Takže o tom věděli tví rodiče, Mycroft, Molly a asi stovka bezďáků!" Stovka ne.. Nanejvýš pětadvacet). Ale zkrátka už to nebylo ono a dle mého to vycítili i tvůrci, kteří si proto dali další pauzu a přišli s Vánočním speciálem, který byl kdekým odsuzován, ale mě osobně se líbil, protože rekapitulovat předchozí díly a byl tak vzdán hold A.C.Doylovi.

Jenže ve čtvrté sérii už autoři šrouby přetáhli a myslím, že se na tvůrčích poradách předháněli, kdo vymyslí komplikovanější zápletku děj byl místy zmatečný. Jako by bez předlohy nevěděli, kam se vrhnout. Autorům ale budiž připsáno ke cti, že se alespoň o nějakou změnu směru pokusili. Ve Hře o trůny autoři bez knihy nevěděli, co dělat, když je R.R.Martin nevedl za ručičku a tak zvolili zbabělou taktiku vyčkávání a docela nadějně rozjety seriál skoro udusili a děj dost nudil. To se o poslední sérii říct nedá, (čekali jste snad, že paní Hudsonová zaparkuje na chodníku za policejní escorty s Aston Martinem a Sherlockem v kufru?) ale jak již bylo řečeno - děj byl překombinovaný, zejména poslední epizoda s vraždící sestrou a mininahrávkami od Big J. 

I když Cumberbatch prohlásil, že přestože se dostali do místa, kde by bylo obtížně na děj navázat, tak si nedovede představit, že by si roli éterického detektiva již nikdy nezahrál. Autoři sice nevyloučili (dle posledních zpráv), že v budoucnu se možná dočkáme nějakého vánočního speciálu, ale je prakticky vyloučeno, že by se Sherlock vrátil v podobě celé minisérie.

A je to dobře! Moje prababička mi vždycky říkala, že v nejlepší má končit a je dobře, že seriál se touto moudrou větou řídí. Bylo by opravdu nuzné sledovat, jak seriálu klesá sledovanost ruku v ruce s kvalitou. Byla by to degradace nejen Doylova díla, ale také doposud odvedené práce všech, kteří se na seriálu podílejí. 

Vraťme se tady na začátek - Sherlock skončil, co nyní? Nyní se sluší vstát a zatleskat! Dlouze a vestoje, jako v Národním divadle. Poděkujme za tento zážitek, jelikož ten se už dlouho nemusí opakovat a dopřejme všem ovace - zaslouží si je!

Děkuji všem, kteří ve čtení došli až sem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře