Milost pro Jiřího Kajínka? Další hra prezidenta

25. duben 2017 | 12.38 |

Rovnou řeknu, jak na mě toto působí - jako další provokace úřadujícího prezidenta České republiky. Není první, ani poslední. Otázka je, čeho tím chtěl vlastně Miloš Zeman dosáhnout. Jestli chtěl jenom šokovat, tak stačilo prohlásit Jiřího Ovčáčka svéprávným občanem. Nebo zvolit podobnou mluvu, kterou šokoval při svým (naštěstí již zrušených) Hovorech z Lán. Jak známo, Miloš Zeman rád opakuje své vtipy, jako již ohraný fór s vracením pera. A je také známo, že se Zeman snažil odvrátit pozornost od faktu, že se cestou z Číny "svezl" se skupinou vlivných českých miliardářů. Těžko odhadovat, o čem se během dlouhého letu bavili, ale těžko si představit, že o Krtkovi a Pandě.

Miloš Zeman otevřel možnost milosti pro Jiřího Kájínka. Nejlépe se k tomuto tématu vyjádřil Josef Klíma, kterého osobně považuji za jednoho z mála novinářů, kteří mají odvahu opravdu "rýt" v kauzách, které by určitě skupiny rády měly zametené pod koberečekem. Klíma řekl doslova: " "Miloš Zeman rád vypouští provokativní balonky a čeká, jak veřejnost zareaguje. Je před volbou prezidenta a já si myslím, že teď vyčkává, jestli se veřejnosti milost pro Kajínka zamlouvá nebo ne. Podle toho se těsně před volbami rozhodne."

Miloš Zeman se několikrát vyjádřil ve smyslu, že amnestie za dobu jeho působení na Hradě nepřipadá v úvahu. A nebyl by to Miloš Zeman, aby si neprotiřečil. I když je pravda, že jím doposud udělené amnestie byly uděleny vážně nemocným lidem. To je podobné, jako když obhajuje takzvaná alternativní fakta. Co to je?!? Jakýsi jiný pohled na pravdu? Já vždy věřil, že pravda je jen jedna a nebo jsem nedával ve škole pozor.

Přiznám se, že se o případ Kajínek také velmi zajímám. A je pravda, že vše v tomto případu zavání jako zatuchlý sklep. Například proč by Kajínek zabil 2 lidi a třetího, který by jej mohl identifikovat, nechal jít. Proč by šel zabíjet a neměl skálopevné alibi? Proč klíčový svědek Pokoš odmítl vypovídat? Jiří Kajínek působí bezesporu inteligentním dojmem. Mluví klidně, svá slova si promýšlí, než je vypustí z pusy a jeho argumenty jsou přesvědčivé. Musím se přiznat, že jsem možná cynictější, než lidé v mém okolí a jen tak mne napoprvé někdo nepřesvědčí, pokud nemá svá tvrzení podložena (ideálně) důkazy. Připouštím, že Kajínek také hraje jistou hru, ale dokázal přesvědčit i Josefa Klímu o své pravdě a o pravdu by nám mělo jít především. Na druhou stranu Kajínek není žádný svatoušek, měl svou kriminální minulost již před nástupem doživotního trestu.

Kdyby skutečně těsně před volbou prezidenta udělil Kájínkovi milost (nepočítám, že jeho oponenti by toto využili v boji proti němu), udělal by si s ním pár fotek, ozvali by se rodiny Kájinkových obětí, určitě bychom se dočkali speciálu ČT 24 a téměř jistě by se pár týdnů nepsalo o ničem jiném.

Zvrácenost Zemanova kroku spočívá v nečem jiném. Vzpomínáte na podnikatele Ivana Jonáka? Odseděl si svoje, poté byl propuštěn a za dva roky zemřel.

Umíte si představit, co by se asi stalo, kdyby byl Kajínek propuštěn na svobodu? Kde by našel práci? Kde by bydlel? Jak by probíhala jeho rehabilitace ve společnosti? Co když by zase sklouznul na dráhu zločinu? Umíte si představit tu armádu bulvárních novinářů (nejen z Blesku) a ty výhrůžky, které by musel snášet? A co je horší? Výhrůžky nebo posměšky? A co na možnost propuštění říká samotný Kajínek? 

A teď hypoteticky - umíte si představit, že by Kajínek sehnal důkazy, které by jej očistily? Kolik stojí lidský život? A dá se vůbec tolik let ve vězení nějak zaplatit? A v tomto je ta největší zvrácenost plánovaného kroku prezidenta - to, že si hraje s pravdou a ohýbá jí tak, jak potřebuje, na to si už náš národ zvykl. Je to smutné, ale zvykl. Nyní si chce hrát s lidským životem a toto mu nesmí projít. 

Jediným řešením je, že aby se osobně zasadil za obnovení případu, znovu se prošly důkazy, znovu se zeptali všech svědků a přimněli mluvit ty, kteří doposud mlčeli. Jestli si chce zahrávat prezident s něčím životem, tak si může zahrávat se svým - což už v podstatě činí - kouří, pije přes pokročilou cukrovku ale tím byl jeho destruktivní sklony měly končit. A nebo by mohl ohnout přes koleno svého mluvčího a měl by ho vypráskat bičem pokaždé, když urazí někoho, kdo prezidenta předtím neurazil první. Což by měl činit v podstatě pokaždé, když Ovčáček sedne ke svému Twitteru.

Zpět na hlavní stranu blogu