Hradní šašek

21. duben 2015 | 13.05 |

Málokdo z nás nezná úžásnou pohádku Byl jednou jeden král.... , kde ztvárnil další ze svých nezapomenutelných postav (v té době již hodně nemocný) král komiků Vlasta Burian. Jeho postavu Atakdále si každý jistě vybaví a nejednou jste určitě použili citát, který léty zlidověl: "Zaprvé nevím, co to je a zadruhé mě to uráží!"
Dále každému jistě tone na mysl Vrchní obveselovatel Kokoška z Kokoří z další pohádky Šíleně smutná princezna. Nejmladší z této trojice šašků pochází z pohádky Nesmrtelná teta, kde se součástí vychytralého plánu mazaného Matěje stalo jeho alterego Šašek Šáša Šášula, přitroublý jak bambula.

Všichni tito herci na sebe vzali podobu šaška dobrovolně, po skončení role se převlékli a z charakteru role vystoupili. A přestože žijeme v 21.století, období monarchií je již jen látka v dějěpisných učebnicích a pokud si někde hrají na monarchie (Spojené království Británie, Španělsko, severské země), je to spíš jen přežitek a pouhá zdvořilostní tradice.

Náš pan prezident přesto sídlí "na Hradě".  Nikdo po něm nechce, aby se doopravy přestěhoval na středověký hrad, žil jen z toho, co mu poddaní uloví, po nocích sepisoval své paměti při svíčkách a před komnatami mu stála stráž, spal na posteli se sedmi peřinami (i když představa prezidenta lezoucího na tuto postel je komická), přesto se v současné české společnosti ustálilo, že "Prezident je na Hradě", premiéři ODS chodili podávat demise svých vlád "na Hrad".  Pokud tedy prezident sídlí na hradě, nutně tedy potřebuje svého hradního šaška.

Dlouho se zdálo, že tuto úlohu "zastane"  kancléř Minář, jehož bezpečnostní prověrka je stejnou záhadou jako manželka detektiva Colomba. Nicméně se z jeho stínu vynořila jiná figurka, která na sebe v posledních měsícíh strhává veškerou pozornost. A přes veškerou snahu pana Mynáře "ukořistit" tento velice prestižní titul pro sebe (například nákupem vily těžce pod cenou, sháněním peněz pro stranu SPOZ z pozice hradního kancléře - čili jasný střet zájmů, výroky o vinících tzv. "Klausovy amnestie"), tak bude pokulhávat za postavou hradního mlučího pana Ovčáčka.

Tato figurka na Zemanově šachovnici je natolik komická, že nevíte, zda toho člověka litovat, smát se nebo plakat. Žehlit mediální průšvihy svého nadřízeného, to je panečku úkol jako pro Hercula a on přesto za to, že ze sebe dělá šaška před celým národem, bere nějakých 40 tisíc měsíčně plus pohyblivé odměny. Toho člověka by však měli platit zlatem, každý občan ČR by mu měl poslat minimáně 50 Kč ze své výplaty, jelikož málokdo v této zemi se musí budit hrůzou z toho, co ten můj šéf zase kde plácne a on to mu musí pak jít vysvětlovat. Některá jeho vyjádření tisku už jsou však natolik komická, že nabýváte dojmu, že ze sebe toho šaška dělá dobrovolně a rád! Legendární je už dnes známá "viróza", další Zemanovy "perly" typu "Smrt vegetariánům a abstinentům" se jal vysvětlovat tím, že "Pan prezident myslel Hitlera, který byl abstinent a vegetarián", místo toho, aby prostě přiznal, že se prezidentovi prostě jeho bonmot nepovedl.

Hold ani nejlepší fotbalista světa neodehraje každý zápas fantasticky...

Zcela nový rozměr však nabraly poslední výroky pana Ovčáčka v kauze "Peroutkova textu", který nejen poškozuje pozůstalé tohoto spisovatele, ale pokud zbyl panu Ovčáčkovi nějaký morální kredit (teda, pokud nějaký vůbec měl), tak jeho zbytky nenávratně spláchnut do záchodu a udělal ze sebe největšího idiota v dějinách hradních mluvčích (a že tedy měl konkurenci). Je vidět, že hlášku "Pan prezident se za své výroky omlouvat nebude" musí mít opotřebovanou jako kliku od toalety nebo do vinného sklípku "v podhradí". Každé malé dítě ví, že to, co neexistuje, nejde najít. A pokud někoho osočím z něčeho, co nespáchal, je slušností se omluvit. Avšak místo omluvy přešel Hrad ústy svého mluvčího do ofenzivy zveřejněním úplně jiného textu bez znalosti tehdejších souvislostí. Toto už není jen směšné, toto je naprostá ubohost a pan Ovčáček (po skončení volebního období prezidenta Zemana) by měl přemýšlet o emigraci do nějaké země, kde na jeho interpretace budou ještě lidé zvědaví, napadá mě KLDR nebo Sibiř!!

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře