Je trest smrti pro Carnajeva v pořádku?

30. květen 2015 | 11.43 |

Není to přehnané?

Ano, je! Na úvod je třeba předeslat, že zločin, za který byl DC souzen je odporný, odsouzeníhodný a je potřeba, aby svět dal najevo znechucení nad tímto činem. Autor článku rovněž považuje za nutné sdělit, že sám nesympatizuje s žádnou náboženskou frakcí a sám je rovněž apolitický.

Nejdůležitějším faktem soudu s Carnajevem je jeho trest - porota se jednomyslně shodla na trestu smrti. Někdy hold emoce zvítězí nad racionálním uvažováním, nicméně se málokdo dokáže vcítít do situace rodin, které přišly během atentátu o své milované, kteří se jim už domů nikdy nevrátí a zvlášť, stane-li se takový skutek v zemi, která je po 11.září na podobné útoky citlivá. Kdyby někdo z čtenářů tohoto názoru přišel během atentátu (který se sám o sobě zbabělý) o člena rodiny, rovněž by žádal trest smrti pro útočníka, pokud by se jej podařilo dopadnout... Jenže ruku na srdce.. Je trest smrti dostatečným trestem pro někoho, jehož celý život směřoval k tomu, aby spáchal sebevražedný atentát?

Když tedy Americká justice vynesla nad Carnajevem rozsudek smrti, neposlala do světa vzkaz, jak asi plánovala, ale spíš udělala z Carnajeva oběť, mučedníka, který v očích svých následovníků bude "hrdina, který postrestal velkého amerického ďábla a ještě se smrti smál do očí" - viz vztyčený prostředníkek nebo pohrdání soudem. Ne, trest smrti tady není na místě!  Měli z něj udělat odstrašující příklad a udělali z něj hrdinu... Měli jej zavřít do nejšpinavější kobky v Guantanámu a zahodit klíč, měli jej nechat opakovaně uštknout kobrou a v nejhorším bolestech mu podat protilék, aby se to mohlo opakovat, měli jej opakovaně vláčet za koňským povozem, dokud by vyčerpáním nepadl, měli mu vytrhat nehty a zuby, měli mu nasypat sůl do ran, měli mu kladivem rozdrtit prsty na ledové zemi, měli jej chemicky vykastrovat a spoustu dalších způsobů by se dalo vymyslet, aby mu znepříjemnili doživotní trest. Tímto jej pouze osvobodí, pošlou do světa vzkaz, že každý další, který to zkusí po něm, bude hrdina a vzor pro další "své bratry".

Když Vám při autonehodě, kterou způsobil někdo třetí, zemře žena, sestra nebo dítě, budete požadovat po českém soudnictví trest smrti pro viníka nehody? Ruku na srdce, žívot milovaných Vám to nevrátí a nejspíš se Vám ani neuleví, nebudete chtít, aby viník zemřel...... Budete chtít, aby trpěl, aby žil do konce života s vědomím, že vzal někomu život a že bude muset do konce života mučen svědomím. Jaký je ale trest pro někoho, kdo spáchal bombový atentát s cílem zabít co nejvíce lidí? Určitě jej nepotrestáte svědomím, nejvíce jej potrestá vědomí, že se na něj zapomnělo, že nějaký Carnajev vůbec kdy existoval a že zklamal v očích svých bratří, kteří v něj věřili.

Jak potrestáte někoho, komu na životě nesejde a kdo se smrti nebojí? 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Je trest smrti pro Carnajeva v pořádku? ver* 30. 05. 2015 - 11:55